pixel
Gery Vaher

Poslední Schwarzenberg na Hluboké

Děj hořké komedie se odehrává v letech 1933 až 1939. Nadšený Adolf přijíždí se svojí ženou Hildou z Afriky na zámek Hluboká s velkými plány se svojí novou farmou Mpala. Jeho otec Jan Nepomuk se sice netváří nadšeně, ale nechce bránit synovi v rozletu. Na scéně se také objevují Adolfovi sourozenci Anna a nezdárný Edmund, který je věčně bez peněz.
Adolf na dálku řídí práce v Africe a spravuje rodinný majetek, třeba musí řešit i pytláctví v revírech. Objevuje se také podnikatel Neumann s podvodným projektem stavby dálnice na Šumavě.
Jeho žena Hilda pracuje na výstavě o Africe v loveckém zámečku Ohrada a Jan Nepomuk na ni naléhá se svým očekáváním vnuka.
Edmund se tajně žení s Marií, dcerou nádražního zřízence a je donucen zříci se jména Schwarzenberg. V Německu se dostává k moci Hitler, který obsazuje Rakousko a posléze Sudety. Němci zatýkají schwarzenberské zaměstnance. Adolf odjíždí do Berlína k říšskému ministrovi vnitra Himmlerovi a dosáhne jejich propuštění.
Po pohřbu svého otce je však nucen uprchnout s Hildou z Hluboké do Itálie.

Ve hře se střídají scény plné humoru a nadsázky s vážnými scénami, které odrážejí atmosféru doby. Laskavým humorem tak autor dává možnost divákům, aby se blíže seznámili s posledními roky Adolfa Schwarzenberga na Hluboké a nebyli zahlceni jen fakty a složitou dobou před druhou světovou válkou.

Režie:

Gerhard Vocilka

Návrhy a výroba kostýmů:

Milena Adamová

Scéna:

Tereza Martinů

Světla a zvuk:

Stanislav Janů

Choreografie šermu:

Radek Maruna

Taneční choreografie:

Monika Macháčková

Hrají:

Jan Schwarzenberg:

Petr Burzal

Adolf Schwarzenberg:

Jiří Strejček

Hilda:

Jana Fikotová

Neumann:

Michal Pintér

Edmund:

Vít Macháček

Anna:

Kateřina Fremlová

Tajemnice Macháčková:

Monika Macháčková

Marie:

Karolína Hronková

Sluha Franz:

Martin Bárta, Miroslav Čeněk

Služka Bednářová:

Veronika Bednářová

Pytlák Smolík:
Martin Bárta, Miroslav Čeněk